foto2_edit

Ordinační hodiny

Po: 7:00 – 12:00, 13:00 – 16:00

Út: 7:00 – 12:00, 13:00 – 18:00

St: 7:00 – 12:00, 13:00 – 15:00

Čt: 7:00 – 12:00, 13:00 – 18:00

Pá: 7:00 – 12:00

Zobrazit podrobnosti

Jak se s námi spojit?

Pro konzultace, objednání, žádanky a další… využijte komunikační portál.

Přejít na komunikační portál

Nejčastější dotazy

Co dělat, když má dítě horečku?

 

Horečkou rozumíme teplotu nad 38 st. V rozmezí 37 až 38 st hovoříme pouze o zvýšené teplotě.

 

Opatření:

  •  podávat dostatek vlažných či studených tekutin, nenutit do jídla.
  • při teplotě nad 38 stupňů podáme léky na snížení teploty. Jsou to buď léky s účinnou látkou paracetamol – např. Panadol, Paralen, nebo s účinnou látkou ibuprofen – např. Ibalgin, Brufen, Nurofen. Dávkování léku je vždy uvedeno ve vztahu k hmotnosti dítěte na krabičce či v příbalovém letáku léčivého přípravku.
  • Nikdy u dětí do 15 let nepoužíváme přípravky s kyselinou acetylsalicylovou (Aspirin, Acylpyrin, Anopyrin)!
  • U kojenců a malých batolat přednostně podáváme léky formou čípků do konečníku, u předškolních a malých školních dětí v sirupu, u starších dětí v tabletách.
  • Půl hodiny po podání teplotu přeměříme. Je-li alespoň o 0,5 st C nižší než původní (tedy např. místo 38,5 je 38 st), pak lék zabral a dítě necháme v klidu ležet, opakujeme měření po 2 h, v př. zhoršení stavu dítěte i dříve. Další lék stejného typu můžeme podat nejdříve za 6 hodin (tedy např. po paracetamolu za 6 h opět paracetamol).
  • Stoupá – li však teplota nad 38 st C dříve než za 6 h, je vhodné střídat léky s různou účinnou látkou po 4 h (např. ve 12,00 h podám paracetamol, v 16,00 h ibuprofen, ve 20,00 h paracetamol, o půlnoci ibuprofen,..atd).
  • Teplota však stále stoupá přes 38 dříve než za 4 h nebo lék nezabral = nesnížil po ½ h teplotu alespoň o 0,5 st C? Je na místě začít se sprchováním nebo omýváním malého dítěte houbou ve vaničce s vlažnou vodou. Děti toto snáší lépe než zábaly, ale i ty je možno dělat, jen je nepřikrývat peřinami. Při sprchování nepoužíváme proud ledové vody a nikoliv rovnou na hrudník, ale začínáme sprchovat vlažnou vodou od dolních končetin směrem k horní části hrudníku pomalu, postupně. Stejným způsobem omýváme malé dítě houbičkou ve vlažné vodě ve vaničce. Jakmile má dítě husí kůži nebo cítí velkou nevůli, proceduru ukončíme a opět přeměříme. Klesla-li teplota alespoň o 0,5 st C, dítě osušíme a uložíme v klidu do postele. Pokud ne, dítě osušíme, necháme odpočinout a proceduru několikrát do hodiny opakujeme.

Kdy kontaktovat lékaře ?

Při trvání horeček déle než 2-3 dny, u novorozence nebo malého dítěte do 24 hodin, celkové ochablosti dítěte, které se chová nezvykle (více spavé nebo naopak dráždivé), opakovaně zvrací nebo má vodnaté časté stolice, na kůži se objevují skvrnky, které po zatlačení dnem skleničky na kůži nemizí, má výrazné bolesti hlavy nebo břicha, které běžnými postupy neustupují.